HOME / MATERIAŁY / Infografika
Czy trudno jest odróżnić pseudonaukę od nauki?

Jednym z najważniejszych pojęć w historii filozofii nauki jest „demarkacja”. Ogólnie demarkacja oznacza odróżnienie jednej rzeczy od drugiej przez wyznaczenie ich granic. W przypadku filozofii nauki chodzi o granice między nauką a pseudonauką, czyli taką teorią lub dziedziną, która pretenduje do miana wiedzy naukowej, ale tak naprawdę nie spełnia standardów właściwych nauce.

Słynny filozof nauki, Larry Laudan, ogłosił w latach 80., że powinno się porzucić wysiłki w kierunku demarkacji, ponieważ jasną granicą między nauką a pseudonauką mogłoby być wyłącznie jedno jedyne - czyli jednocześnie konieczne i wystarczające - kryterium naukowości, a takiego nie sposób podać.

Poniższa mapa argumentacji pokazuje, że podanie przepisu jest nieraz trudniejsze niż zrobienie tego, czego przepis ma uczyć, zaś odróżnienie nie zawsze równa się wyznaczeniu wyraźnych granic. Uczone i uczeni odróżniają naukę od pseudonauki, jednak robią to na nieco różne sposoby, a spór o to, który jest najlepszy (i czy już taki znamy), trwa.

Skorzystaj z narzędzi do przybliżania i oddalania grafu:

img

Kliknij w poniższy link, aby pobrać graf argumentacyjny dotyczący wybranego tematu:

pobierz infografikę!