HOME / MATERIAŁY / Infografika
Czy wiedza naukowa jest obiektywna?

Często się słyszy, że to obiektywność wiedzy naukowej odróżnia ją od innych informacji czy poglądów. Czy jednak zastanawiamy się, czym ta obiektywność jest? Przeważnie rozumiemy ją jako wolność od osobistych opinii czy emocji, ale filozofia kładzie też akcent na „obiekt” w słowie „obiektywność”: poznanie obiektywne to takie, którego obiekt (przedmiot) przedstawia się nam bezpośrednio.

Ale co to może w ogóle znaczyć, że poznanie jest bezpośrednie albo pośrednie? Jeśli używasz lunety, aby coś poznać, narzędzie pośredniczy w poznawaniu. Gdy polegasz na wynikach cudzych badań, aby zaprojektować swoje, pośrednikami są inne osoby i stosowane przez nie metody. Poniższa mapa argumentacji naprowadzi Cię na trop i przybliży bardziej trafne pojęcie na określenie wiedzy naukowej: intersubiektywność.

Graph 1

Najedź na infografikę, aby przyjrzeć się argumentom!

Kliknij w poniższy link, aby pobrać graf argumentacyjny dotyczący wybranego tematu:

pobierz infografikę!

W celu dodania argumentu zachęcamy do otworzenia strony na większym ekranie!

Czas na interakcję!

Chcemy poznać Twoje zdanie! Przyłącz się do dyskusji.

Wszystko gotowe!

Twój argument pojawi się wkrótce w naszym grafie. Nasz mądry moderator upora się z tym raz, dwa! Gdy będzie gotowy, wyślemy Ci e–mail!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich powyższych danych osobowych przez Fundację Optimum Pareto z siedzibą w Krakowie w celu poinformowania mnie o umieszczeniu mojego argumentu na grafie argumentacji oraz informuję, że zapoznałem się z Polityką Prywatności i ją akceptuje.

Dodaj swój argument!

Wpisz argument i wybierz rodzaj relacji. Treść zostanie dodana gdy zaakceptuje ją moderator. Powiadomimy Cię o tym e–mailowo!